مهمانان متقاضی نمایشگاه کتاب تهران

عصر نمایشگاه- درخواست اتریش برای مهمانی ویژه در نمایشگاه کتاب تهران و مشکلات ایتالیا برای این کار در کنار اخبار زیاد برنامه‌های هفته کتاب از جمله اخبار مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.

مهمانان متقاضی نمایشگاه کتاب تهران
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر نمایشگاه » به نقل از مهر ، گزارش هفتگی این هفته از خبرهای حوزه کتاب، بسیار پرخبر است. دلیل این پرخبر بودن هم ازدیاد برنامه‌های مربوط به این حوزه در ایام هفته کتاب است. به این ترتیب گزارش این هفته، هم اخباری را مربوط به هفته کتاب در بر می گیرد و هم خبرهایی از دیگر نهادها و برنامه‌ها.

  به این ترتیب، بخش ابتدایی گزارش مربوط به برنامه‌ها و اخبار مربوط به حضور ایران در نمایشگاه‌های بین المللی کتاب و به طور متقابل حضور کشورهای خارجی در نمایشگاه تهران است. بخش دوم گزارش نیز اخبار برنامه‌های مربوط به هفته کتاب را در بر می گیرد.

  پایان کار نمایشگاه کتاب وین

  پایان کار نمایشگاه کتاب وین، مصادف با یکشنبه این هفته بود. شانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب وین (Buch W ien) طی روزهای 10 الی 13 نوامبر (20 تا 23 آبان) برگزار شد.

  جمهوری اسلامی ایران امسال برای چهارمین در نمایشگاه بین‌المللی وین شرکت کرد. ناشران کشورمان آثاری در حوزه دین، تاریخ، علوم، ایران شناسی، آموزش خط، مجموعه داستان‌های شاهنامه، آموزش زبان فارسی، هنر و موسیقی را در این دوره به نمایش گذاشتند که با استقبال خوبی همراه شد. همکاری رایزنی فرهنگی ایران در اتریش، خانه فرهنگ ایران در اتریش و نیز موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران زمینه‌های برپایی غرفه ایران را در پی داشته که در فضایی نسبتاً بزرگتر از بسیاری کشورها در این نمایشگاه حاضر شد.

  درخواست اتریش برای مهمانی ویژه در نمایشگاه کتاب تهران

  اما خبر دیگر از این رویداد فرهنگی بین المللی این بود که همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب اتریش در وین، رئیس این نمایشگاه بین المللی از مسئولان غرفه ایران تقاضای مهمان ویژه شدن این کشور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را مطرح کرد. در دومین روز از برگزاری این نمایشگاه مسؤولان غرفه ملی ایران با رییس نمایشگاه کتاب وین دیدار کردند.

  معرفی طرح گرنت (حمایت از ترجمه آثار ایرانی) و دعوت از ناشران اتریشی برای مشارکت در این طرح، معرفی جایزه جهانی کتاب سال و معرفی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، از جمله مواردی بود که در این دیدار مطرح شد.

  سخنان رئیس اتحادیه ناشران ایتالیا درباره نمایشگاه تهران

  اما خبر دیگر که درباره تعامل نشر ایران با دیگر کشورهای جهان است، مربوط به سخنان رئیس اتحادیه ناشران ایتالیا است. نشست مشترک با هیات ایتالیایی به مناسبت حضور ایتالیا به عنوان میهمان ویژه سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح یکشنبه 23 آبان در محل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برگزار شد.

  نشست مقدماتی با هیات ایتالیایی برای بررسی ابعاد حضور این کشور به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت برگزار شده بود و در ادامه اولین نشست با حضور نمایندگانی از این کشور برای بررسی حضور ایتالیا به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

  «سور نتزون» رئیس اتحادیه ناشران ایتالیا در این نشست ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص حضور این کشور به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه کتاب تهران در سال 1396، این مسئله را مهم تلقی کرد.

  مشکلات مالی ایتالیا برای مهمان ویژه شدن در نمایشگاه تهران

  در ادامه خبرهای مربوط به مهمانی ویژه کشورهای خارجی در نمایشگاه کتاب تهران، به این خبر می رسیم که سفیر ایتالیا در ایران ضمن بیان اینکه مهمان ویژه شدن این کشور در نمایشگاه کتاب تهران فرصتی برای گسترش مناسبات دوجانبه است، درعین حال گفت: ما دراین زمینه با مشکلات مالی و نیروی انسانی مواجهیم.

  مائورو کنچاتوری سه‌شنبه 25 آبان همراه با هیات فرهنگی این کشور با سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کرد و درباره فعالیت‌ها و اقدامات ایتالیا به عنوان میهمان ویژه در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران به گفتگو پرداخت و سخنان مربوط به مهمان ویژه شدن در نمایشگاه کتاب تهران را در این برنامه بیان کرد.

  حضور ایران در نمایشگاه کتاب ترکیه

  موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران این هفته در سی و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب ترکیه که در استانبول برگزار شد، به نمایندگی از نشر ایران حضور داشت. سی و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب ترکیه از تاریخ 22 تا 25 آبان ماه برگزار شد و بخش عمومی این نمایشگاه تا اول آذرماه دایر است.

  این نمایشگاه در فضایی به وسعت 25 هزار مترمربع برگزار شد. فضایی که به ناشران اختصاص یافته 13 هزار متر مربع بود. کشورهای کره جنوبی، آذربایجان، آلمان، ایران، رومانی، امارات، بوسنی و هرزگوین، اوکراین، هندوستان، مجارستان، کانادا و قبرس در این دوره از نمایشگاه حضور داشتند و همچنین تعداد 6800 ناشر از کشور ترکیه در این نمایشگاه حاضر شدند.

  صدور حکم قضایی چند متخلف نشر

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جزئیاتی بیشتر از ساز و کار فعالیت کارگروهی را که به منظور حمایت از حقوق ناشران و پدیدآورندگان تشکیل شده است، اعلام کرد. این خبر روز یکشنبه منتشر شد و طبق اطلاعات آن، محمد سلگی مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اعلام کرد: نظر به سیاست معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد مبنی بر واسپاری امور به تشکل‌ها، دبیرخانه این کارگروه در اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان مستقر است و امور اجرایی توسط این اتحادیه انجام خواهد شد. این کارگروه تلاش خواهد کرد با استفاده از تمامی اهرم‌ها و ابزارهای قانونی به مقابله با جریان تکثیر غیرقانونی آثار اعم از چاپی، الکترونیکی، صوتی، نرم‌افزاری، چند رسانه‌ای در فضای حقیقی و مجازی بپردازد.

  سلگی در بخش دیگری از این گفتگو به صدور حکم قضایی چند متخلف نشر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در چند ماه گذشته با پیگیری‌های انجام شده احکام قضایی برای برخی از متخلفان که اقدام به نشر غیرقانونی کتاب‌ها می‌کردند، در تهران و شهرستان‌ها صادر شده که به زودی اعلام خواهد شد و امیدورایم این کارگروه بتواند به نتایج خوبی در این زمینه دست یابد.

  معرفی منتخبین جشنواره کتاب و رسانه

  با اتمام بخش ابتدایی گزارش و ورود به بخش مربوط به هفته کتاب، اولین خبر این بخش را مرور می کنیم. این خبر هم معرفی برگزیدگان جشنواره کتاب و رسانه برتر است. آیین اختتامیه پانزدهمین دوره جشنواره «کتاب و رسانه» عصر سه‌شنبه این هفته، 25 آبان با معرفی برگزیدگان خود در بخش‌ رسانه‌های نوشتاری (روزنامه‌ها، نشریات، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری) شامل خبر، گزارش، مقاله (یادداشت، سرمقاله، تفسیر و تحلیل و نقد) و گفتگو، و بخش رسانه‌های دیداری و شنیداری (تلویزیون و رادیو) شامل گزارش، گفتگو و برنامه‌های ترکیبی معرفی برگزار شد.

  پانزدهمین جشنواره «کتاب و رسانه» در حالی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد که در این دوره سه خبرنگار مهر، چهار رتبه برتر این جشنواره را از آن خود کردند.

  معرفی برگزیدگان سومین دوره جشنواره مروجین کتابخوانی

  خبر بعدی هم مربوط به برگزیدگان یک جشنواره مربوط به کتاب و کتابخوانی است. به این ترتیب، آئین اختتامیه سومین جشنواره تقدیر از افراد و گروه‌های برگزیده در ترویج کتابخوانی پیش از ظهر چهارشنبه 26 آبان با حضور سیدعباس صالحی و حسین نوش آبادی معاونین امور فرهنگی و حقوقی، پارلمانی و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

  تجلیل از کتابداران با حضور وزیر ارشاد

  مراسم گرامیداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» صبح دوشنبه 24 آبان با حضور سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از کتابداران کتابخانه‌های عمومی در مجموعه تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم از کتابداران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از سراسر کشور تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

  خرید بیش از 3 میلیارد و 300 میلیون تومان کتاب توسط ارشاد

  خبر مربوط به خرید ارشاد از ناشران دیروز چهارشنبه منتشر شد. در این خبر اعلام شد که همزمان با برگزاری بیست و چهارمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران خرید 177 هزار و 378 نسخه کتاب در جلسات 560، 561 و 562 هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تصویب رسید.

  افزایش کتابخانه‌های عمومی استان تهران به 153 کتابخانه

  علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در مراسم تقدیر از کتابداران که این هفته برگزار شد، از افزایش کتابخانه‌های این استان به 153 کتابخانه تا پایان هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار خبر داد.

  وی در این برنامه با اشاره به اینکه از سال 93 مسئولیت مدیریت کتابخانه‌های استان تهران را به عهده گرفته است، گفت: زمانی که عهده دار این مسئولیت شدم در استان تهران 140 کتابخانه عمومی وجود داشت، که امروز این رقم به 147 کتابخانه رسیده است. به زودی هم شاهد افتتاح چند کتابخانه دیگر خواهیم بود. امید ما این است که تا پایان هفته کتاب این عدد به 153 کتابخانه عمومی در استان تهران برسد. درضمن 23 کتابخانه روستایی در استان تهران داشتیم که این رقم به 25 کتابخانه رسیده است.

  رونمایی از بزرگ‌ترین مصحف خطی جهان

  «قرآن بایسنغری» بزرگ‌ترین مصحف خطی جهان با حضور رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی روز دوشنبه این هفته در موزه ملک رونمایی شد.

  این برنامه با حضور غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، غلامحسین امیرخانی، حجت‌الاسلام و المسلمین حجت گنابادی‌نژاد رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، گروهی از سفیران کشورهای اسلامی به همراه برخی از مدیران نهادها و سازمان‌های آستان قدس رضوی در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران برگزار شد.

  آغاز پیش‌فروش بن کتاب نمایشگاه‌های استانی آذرماه

  پیش‌فروش بن کارت الکترونیکی خرید کتاب برای نمایشگاه‌های کتاب در استان‌های فارس، بوشهر، سمنان و خراسان شمالی آغاز شد. این خبر روز یکشنبه 23 آبان منتشر شد و به موجب آن اعلام شد که بازدیدکنندگان از نمایشگاه‌های کتاب استان کرمان و کرمانشاه می‌توانند با مراجعه به سامانه bon.tibf.ir برای دریافت بن کارت‌های الکترونیکی خرید کتاب ثبت نام کنند.

  این بن کارت‌ها با تخفیف 20 درصدی عرضه و تا 3 روز قبل از برگزاری نمایشگاه کتاب در استان‌های مورد نظر از طریق سامانه اعلام شده توزیع می‌شود.

  آغاز اجرای طرح پائیزه کتاب در سراسر کشور

  این هفته همچنین طرح پائیزه کتاب از روز دوشنبه 24 آبان در کتابفروشی‌های عضو این طرح در سراسر کشور آغاز شد. کتابفروشی از 31 استان کشور در طرح «پاییزه کتاب» مشارکت کرده‌اند که از این تعداد 494 کتابفروشی از مرکز استان و 144 کتابفروشی از شهرستان عضو طرح شده‌اند.

  برپایی 12 نمایشگاه کتاب در کردستان

  مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان عنوان کرد: به مناسبت هفته کتاب وکتابخوانی 12 نمایشگاه کتاب در تمامی شهرستان های استان برپا شده است.

  حجت الاسلام رحیم جعفری با اشاره به اینکه در سنندج دو نمایشگاه و 10 نمایشگاه هم در دیگر شهرستان های استان برپا شده است، گفت: در نمایشگاه کتاب سنندج 3 هزار عنوان کتاب غیردرسی و 2 هزار عنوان کتاب درسی با حضور ناشران استان کردستان عرضه شده است.

  وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه به مدت یک هفته تا دوم آذرماه در محل نگارخانه ارشاد اسلامی و کتابخانه عمومی سنندج برپاست، افزود: کُتب موجود در این نمایشگاه با 20 الی 30 درصد تخفیف برای علاقمندان و خریداران کتاب عرضه خواهد شد.

  دومین نمایشگاه تخصصی کتاب‌های هنری

  این هفته همچنین همزمان با آغاز هفته کتاب، دومین نمایشگاه تخصصی کتاب‌های هنری به همت خانه‌کتاب، فرهنگستان‌ هنر و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور دبیر هفته کتاب و جمعی از فعالان نشر افتتاح شد.

  در این نمایشگاه که 22 آبان در فرهنگستان‌ هنر آغاز به کار کرد، 26 ناشر تخصصی از جمله موسسه‌ ‌متن، نشر پیکره، کتاب ‌بیهق، کتاب‌آبان، سمت، انتشارات خانه هنرمندان، افراز، برگ‌نگار، علمی‌ فرهنگی، هرمس، میردشتی، فخراکیا، روزنه‌کار و ... حضور دارند و بیش از 40 ناشر نیز مهمان نمایشگاه هستند.

  برگزاری اختتامیه جشنواره کتاب دانشجویی

  مراسم اختتامیه بیست و سومین دوره جشنواره کتاب دانشجویی هم از دیگر برنامه‌های هفته کتاب، روز سه شنبه 25 آبان در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار می‌ شد و برگزیدگان این دوره این جشنواره دانشجویی معرفی شدند.

  برگزاری جشن چاپ «اخبار و اعلان کتاب و کتابخانه به روایت مطبوعات»

  مراسم جشن انتشار «کتاب اخبار و اعلان کتاب و کتابخانه به روایت مطبوعات (1285-1304 شمسی)» عصر یکشنبه 23 آبان با حضور سیّدفرید قاسمی، کتاب پژوه و محقق در حوزه تاریخ مطبوعات و مسعود کوهستانی نژاد، مؤلف کتاب یادشده، در سرای اهل قلم برگزار شد.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • ماشین
  • مبلمان
  • ماهنامه
  • ماهنامه
  • ماهنامه
  • نمایشگاه ۲۶
  • نمایشگاه ۲۳
  • نمایشگاه ۲۲
  • نمایشگاه ۲۷
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو
  آخرین اخبار

  دانلود با کیفیت