در گالری گلستان ؛

چالش سنت و مدرنیسم در یک نمایشگاه نقاشی

عصر نمایشگاه- مجموعه‌ای از تازه‌ترین نقاشی‌های هادی فراهانی، هنرمند ایرانی مقیم کانادا، امروز جمعه ۱۵ اردیبهشت در گالری گلستان به نمایش درمی‌آید.

چالش سنت و مدرنیسم در یک نمایشگاه نقاشی
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر نمایشگاه » به نقل از خبرآنلاین، «صورتش بیرون و معنیش اندرون» که برگرفته از مصرعی از اشعار مثنوی مولانا است، عنوان نمایشگاهی تازه از نقاشی‌های هادی فراهانی است.

  فراهانی در باره این نمایشگاه که در گالری گلستان برپا می‌شود، می‌گوید: «به عنوان هنرمند و انسانی که زاده‌ ایران و وارث یک فرهنگ و تاریخ باستانی است، موضوع هویت، تفکر و درون نگری و تقابل یک فرهنگ و تفکر باستانی با دوران مدرنی که در آن به‌سر می‌بریم، چه در ابعاد انسانی آن و چه در  عرصه فرهنگی و تاریخی‌اش، همیشه در ذهن من  و به تبع آن در آثار من حضور چشمگیر داشته است.»

  این نقاش با اشاره به سه نمایشگاه قدیمی‌اش در سال‌های 67 تا 72 توضیح می‌‌دهد: «موضوع اولین نمایشگاه من در موزه هنرهای معاصر تهران و بعد در گالری گلستان، ترکیب شخصیت‌های برگرفته از نقاشی‌های مینیاتور ایرانی با عناصر دنیای مدرن و چالش‌های حاصل از این همنشینی بود. در نمایشگاه بعدی من در گالری گلستان، این بار نوبت پهلوانان زورخانه بود که با تضادهای دنیای  مدرن دست و پنجه نرم کنند.»

  او ادامه می‌دهد: «نمایشگاه تازه من نیز در واقع ادامه‌ همان موضوع است، ولی این‌بار با استفاده از اشعار مثنوی، شخصیت‌های قاجاری و تلفیق آنها با نمادهای مدرن پزشکی و علم آناتومی و کالبد شناسی.»

  فراهانی تاکید می‌کند: «آن‌چه این نمایشگاه را از نمایشگاه‌های پیشین من در ایران متمایز می‌کند، وقفه 25 ساله‌‌ای است که به‌واسطه عدم حضور من در ایران میان آخرین نمایشگاه‌ها رخ داد و همچنین جایگزین شدن تعداد قابل توجهی از موهای سیاه من با موهای سپید.»
  فراهانی که تا سال 1372 در فضای هنری و مطبوعاتی ایران حضور فعالانه داشت، مدتی بعد راهی کانادا شد و فعالیت‌های  خود را در آنجا در سطح گسترده‌تری ادامه داد. طراحی‌های هادی فراهانی در سال‌های دور از ایران به‌طور مستمر در رسانه‌هایی مانند نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، لس‌آنجلس تایمز، اینترنشنال هرالد تریبون و... به چاپ رسیده و در مسابقات مختلف جهانی جوایز متعددی را دریافت کرده است.

  آخرین حضور فراهانی در صحنه هنری ایران نمایش مجموعه‌ای از طراحی‌ها و تصویرسازی‌های او در نشریات بین‌المللی بود که در سال 1387 ابتدا در خانه هنرمندان ایران در تهران و سپس در گالری نقش خانه‌ اصفهان و موزه هنرهای معاصر شهر اصفهان و همچنین در مرکز فرهنگی هنری شهر بروجرد برگزار شد.

  گالری گلستان از پانزدهم تا بیستم اردیبهشت میزبان نقاشی‌های هادی فراهانی می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  دکه مطبوعات
  • ماهنامه نمایشگاه
  • نمایشگاه صنعت گاز
  • نمایشگاه تخصصی مبلمان منزل و دکوراسیون داخلی شیراز
  • نمایشگاه بین المللى پزشکی
  • نمایشگاه مبلمان شهری
  • شماره ۳۱ ماهنامه
  • ماشین
  • مبلمان
  • ماهنامه
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو
  آخرین اخبار

  دانلود با کیفیت