مدیران خودرو

نمایشگاه صنایع دستی و توانمندی‌های بانوان سرپرست خانوار در ایلام برگزار می‌شود

عصر نمایشگاه- مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری ایلام گفت: برای ایجاد انگیزه و ترغیب بانوان به فعالیت‌های اجتماعی و ورود آنان به چرخه تولید نمایشگاه صنایع دستی و توانمندی‌های بانوان سرپرست خانوار در ایلام برگزار می‌شود.

نمایشگاه صنایع دستی و توانمندی‌های بانوان سرپرست خانوار در ایلام برگزار می‌شود
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر نمایشگاه» به نقل از تسنیم، عهدیه طهماسبی اظهار داشت: نقش بانوان درماندگاری، توسعه و رونق صنایع دستی بسیار مهم و ارزشمند است و بازتاب سلیقه و ظرافت روحی بانوان ایرانی در محصولات متنوع تولیدشده بخوبی قابل مشاهده است.

  مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری ایلام گفت:بانوان ایلامی تولید کننده نیمی از محصولات صنایع دستی استان خصوصا گلیم نقش برجسته وفرش دست بافت هستند با این وجود جایگاه آنان در توسعه صنایع دستی به درستی شناخته شده نیست.

  طهماسبی گفت:هدف از مهیا کردن این فرصت ایجاد انگیزه و ترغیب بانوان به فعالیت های اجتماعی و ورود آنان به چرخه تولید است که با حضور استان های آذربایجان غربی،خوزستان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان و ایلام نمایشگاه فعالیت های بانوان در ایلام برگزار می شود.

  وی به نقش صنایع دستی در اقتصاد مقاومتی و کاهش بیکاری اشاره و خاطر نشان کرد: اگر حوزه صنایع دستی ترویج و توسعه داده شود و سرمایه گذاری مناسب صورت گیرد از نظر ایجاد اشتغال می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و نرخ بیکاری را در استان به صورت چشمگیر کاهش دهد.

  مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری در ادامه بیان کرد: در عرصه صنایع دستی بیشتر تولیدکنندگان بانوان هستند و این موقعیت و فرصت مناسبی است تا بتوانیم در حوزه اشتغال خانگی و صنایع دستی برنامه ریزی مناسب تری داشته باشیم.

  وی حمایت مالی از کارآفرینان را از وظایف دولت دانست و افزود: باید از بانوان کارآفرین حمایت های مالی مناسب صورت گیرد، تجربه ثابت کرده است وقتی بانوان کارآفرین وارد عرصه تولید می شوند کیفیت تولید را نیز بالا میبرند.

  مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری گفت: انتخاب ایلام به عنوان شهرملی گلیم نقش برجسته که برای نخستین بار توسط بانوی هنرمند و خلاق ایلامی (روستای زنجیره ) در قسمتی از گلیم خود موفق به اجرای نقش برجسته با استفاده از گره قالی شد و مورداستقبال سازمان صنایع دستی کشور قرار گرفت این صنعت بسیار زیبا به عنوان سوغات و برند اختصاصی استان ایلام ثبت شده است که این ثبت افتخار دیگری است برای استان ایلام که نشان از لیاقت و توانمندی بانوان استان را دارد.

  طهماسبی گفت :هزار و 600 صنعتگر در 33 رشته صنایع دستی استان ایلام در بیش از 100 کارگاه فعال به صورت رسمی فعالیت می کنند که بیش از نیمی از آنها در بخش تولید گلیم نقش برجسته فعال هستند گلیم ساده، جاجیم بافی، احرامی بافی، بافت سیاه چادر، پای پوش سنتی (گیوه بافی)، نمد مالی، معرق نمد، حصیربافی، چیغ یا چیت بافی، محرق(سوخت روی چوب)، سفالگری، کاشی معرق، معرق و منبت چوب، پیکرتراشی، خراطی، نقاشی روی سفال، نگارگری، طراحی سنتی، چرم سازی و سرمه دوزی از دیگر رشته های صنایع دستی استان ایلام است.

  طهماسبی افزود :ویژگی تولیدصنایع دستی این است که هم میتواند کارگاهی وهم خانگی باشد، همانند صنایع کوچک قابلیت استقرار در شهر و روستا را دارد، بدون نیاز به فن آوری پیشرفته، بیشتر متکی به تخصصهای بومی و سنتی است و قسمت اعظم مواد اولیه مصرفی آن در داخل کشور قابل تهیه می باشد. افزون بر این، صنایع دستی هر دو ویژگی مصرفی و هنری را داشته، برخوردار از بینش، ذوق، اندیشه و فرهنگ تولید کننده نیز هست . طهماسبی افزود: صنایع دستی ایران محملی برای میراث فرهنگی و هنری این مرز و بوم است که ریشه در اعتقادات مذهبی و باورهای قومی و نیز قوه ابتکار و خلاقیت استادکاران ایرانی دارد. وی اظهار امیدواری کرد و گفت: امیدواریم با توسعه و حمایت از صنایع دستی استان درآینده شاهد موفقیت روزافزون صنعتگران استان خصوصا بانوان توانمند استان باشیم.

  به گزارش تسنیم نمایشگاه توانمندی های بانوان سرپرست خانوار از 14 شهریور تا 17 شهریورماه در ایلام " پارک چغاسبز" برگزار می شود و از ساعت 17 تا 23 هر روز همراه با برنامه های شاد فرهنگی به منظور ایجاد نشاط اجتماعی آماده بازدید شهروندان ایلامی است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  دکه مطبوعات
  • نمایشگاه
  • ماهنامه نمایشگاه
  • شماره ۳۱ ماهنامه
  • ماهنامه
  • ماهنامه
  • ماهنامه
  • نمایشگاه ۲۶
  • نمایشگاه ۲۳
  • نمایشگاه ۲۲
  آخرین بروزرسانی ۳ ماه پیش
  آرشیو

  دانلود با کیفیت