با سخرانی 'دراگان ستانیچ' نویسنده مشهور صربستان و 'نرگس آبیار' نویسنده و کارگردان ایرانی؛

گشایش نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد

عصر نمایشگاه- شصت و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد، بامداد ( یکشنبه) به وقت محلی، درهای خود را به روی عموم مردم گشود.

گشایش نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر نمایشگاه » به نقل از ایرنا، جمهوری اسلامی ایران به عنوان میهمان ویژه این دور از نمایشگاه بین المللی بلگراد و در غرفه ای به مساحت حدود 300 متر مربع، افزون بر کتب مختلف، صنایع دستی و مینیاتور نیز به معرض نمایش گذاشته است.
  نمایشگاه ساعت 18 ( یکشنبه) با سخرانی 'دراگان ستانیچ' نویسنده مشهور صربستان و 'نرگس آبیار' نویسنده و کارگردان ایرانی رسما افتتاح می شود.
  در این نمایشگاه 450 ناشر بطور مستقیم تولیدات خود را به نمایش گذاشته اند که حدود 50 ناشر آن از کشورهای خارجی از جمله بلاروس، بوسنی و هرزگوین، هند، مجارستان، ژاپن، چین، روسیه، اسلوونی، کرواسی و مونته نگرو هستند.
  در غرفه کتاب ایران در این دور از نمایشگاه ناشران و نویسندگان ایرانی و برنامه های متعددی ترتیب داده شده است و سعی شده است ادبیات معاصر ایران محور اصلی غرفه قرار گیرد.
  افزون بر نشان دادن مجموعه ای از 100 عنوان کتاب که از زبان فارسی به زبان صربی ترجمه شده است، کتاب های دیگری نیز از جمله در باره فرهنگ، زبان و آثار تاریخی کشورمان در غرفه ایران در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.
  طی روزهای نمایشگاه بین المللی بلگراد، هشت عنوان کتاب ترجمه شده از زبان فارسی به زبان صربی رونمایی خواهد شد و چهار میزگرد در باره ادبیات ایران و صربستان، مانند ترجمه کتاب ادبیات صربستان در ایران، ترجمه کتاب ادبیات ایران در صربستان، دیدار دو فرهنگ: گفت و گوی دو رمان نویس از ایران و صربستان، دیدار دو فرهنگ: گفت و گوی دو نویسنده ادبیات کودکان برگزار می شود.
  همچنین هفت نویسنده و 10 تفسیرگر کتاب ایرانی در نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد حضور دارند.
  قرار است 'ابوذر ابراهیم ترکمان' رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات ایران که (شنبه) به بلگراد آمده است، سخنانی در غرفه ایران ایراد کند.
  سخنرانی نویسندگان و مفسران ایرانی در زمره ادبیات و هنر سینمای ایران در دانشگاه های بلگراد نیز از دیگر برنامه های ایران در نمایشگاه کتاب بلگراد بعنوان میهمان ویژه آن است.
  از طرفی دو تصویرگر برای نمایش تصویرگری کتاب در ایران در دو کارگاه در نمایشگاه، برنامه نقالی از شاهنامه فردوسی، برنامه داستان گویی شفاهی از داستان های ایرانی در غرفه ایران برای کودکان و نوجوانان، برگزاری هفته فیلم ایرانی در موزه سینمای یوگسلاوی در بلگراد از دیگر برنامه های کشورمان در طی روزهای نمایشگاه کتاب بلگراد است.
  نمایشگاه عکس ایران امروز، نمایشگاه آثار تصویرگران کتاب ایرانی، نمایشگاهی از آثار ایرانی ترجمه شده به زبان صربی یا درباره ایران شناسی که در کتابخانه شرق شناسی دانشگاه بلگراد وجود دارد، نیز از برنامه های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب خواهد بود.
  همچنین رونمایی آخرین شماره مجله «نور» رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد که 26 سال از نشر آن می گذرد، از جمله اقدامات فرهنگی ایران در این نمایشگاه محسوب می شود.
  دو نمایشگاه عکس و هنرهای تجسمی و چندین برنامه دیگر در حاشیه نمایشگاه کتاب بلگراد برای امسال برنامه ریزی شده است.
  قرار است کتاب 'علی اکبر ولایتی' با عنوان «پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» که توسط مرکز علوم دینی قم در بلگراد ترجمه و به چاپ رسیده نیز در نمایشگاه کتاب بلگراد رونمایی شود.
  نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد از نظر رده بندی دومین نمایشگاه مهم کتاب در اروپا پس از فرانکفورت و مهمترین نمایشگاه کتاب در منطقه بالکان به شمار می رود.
  در مراسم افتتاحیه شصت و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد، علاوه بر رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات ایران، 'مجید فهیم پور' سفیر جمهوری اسلامی ایران، اعضای سفارت و مسئولان نهادهای ایرانی در صربستان و نیز مقاماتی از صربستان، شهرداری بلگراد، سفارت خانه های خارجی و شخصیت های سیاسی، ادبی، فرهنگی، دانشگاهی، مذهبی و همچنین نمایندگانی از 150 رسانه داخلی و خارجی حضور خواهند یافت.
  نمایشگاه تا یکشنبه آینده ادامه خواهد یافت.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۳۱ ماهنامه
  • ماشین
  • مبلمان
  • ماهنامه
  • ماهنامه
  • ماهنامه
  • نمایشگاه ۲۶
  • نمایشگاه ۲۳
  • نمایشگاه ۲۲
  آخرین بروزرسانی ۲۰ روز پیش
  آرشیو
  آخرین اخبار

  دانلود با کیفیت