حضور انتشارات «الهدی» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب گوادالاخارا

عصر نمایشگاه- انتشارات بین‌المللی الهدی در «سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب گوادالاخارا» حضور و کتاب‌های خود را عرضه می‌کند.

حضور انتشارات «الهدی» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب گوادالاخارا
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر نمایشگاه » به نقل از ایسنا ،نماینده گروه انتشاراتی الهدی طبق توافقاتی که با خانم ماریسول شولتس، رییس نمایشگاه گوادالاخارا در ایام برگزاری نمایشگاه تهران حاصل شد، به عنوان اولین ناشر ایرانی، مهمان بخش رایت،تبادل و ترجمه نشر این نمایشگاه است.

  بازدید از نمایشگاه و مذاکره با نمایندگان کلمبیا در خصوص فروش رایت و یا تبادل کتاب،مذاکره با مدیر groupo planeta ،مذاکره با مسئولین نشر مکزیک و مذاکره با مسئولان سایت آمازون جهت همکاری در حوزه نشر دیجیتال و فروش الکترونیکی کتب گروه انتشاراتی الهدی، دیدارهای از پیش برنامه‌ریزی شده‌ای بود که تا کنون صورت گرفته است.

  از جمله موارد پیشنهادی به طرف مکزیکی که با استقبال نیز مواجه شده، تبادل یک کتاب ادبیات داستانی و یک کتاب در خصوص تاریخ و فرهنگ دو کشور است که درصورت نهایی شدن، با حضور نویسندگان دو طرف در نمایشگاه سال آتی مکزیک و تهران رونمایی خواهد شد. براساس مذاکرات صورت گرفته و به منظور معرفی ادبیات معاصر ایران، به احتمال فراوان سال آینده به دعوت مسئولان نمایشگاه مکزیک یک یا دو نویسنده از کشورمان مهمان این نمایشگاه خواهند بود.

  همچنین نشست معرفی نشر بین‌الملل در روز دوشنبه 8 آذر برگزار شد و در این نشست رضازاده به معرفی نشر ایران،موسسه فرهنگی هنری الهدی،آژانس ادبی نوروز و طرح‌های حمایتی تاپ و گرنت پرداخت.تعداد کتاب‌های چاپ و ترجمه شده در ایران و همچنین طرح‌های حمایتی، مورد استقبال و تعجب حاضران ،خصوصا مترجمان قرار گرفته بود که توسط مدیر آژانس ادبی نوروز به سئوالات او جهت همکاری پاسخ داده می‌شد.

  در این نشست علاوه بر مترجمان و علاقه‌مندان مکزیکی، نمایندگان کشورهای نروژ،هلند،اسپانیا و بلژیک نیز حضور داشتند.


  گوادالاخارا از لحاظ جمعیت و فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی دومین شهر مهم مکزیک است.جایگاه این شهر از نظر فرهنگی بسیار بالا و مرکز فرهنگی مکزیک محسوب می‌شود و به همین دلیل نمایشگاه بین المللی کتاب مکزیک که از سال ١٩٨٧ شروع به فعالیت کرده و از آن پس هر ساله به مدت 9 روز در ماه نوامبر برگزار می شود در این شهر برگزار می‌شود. سالن‌های رایت کتاب، بین‌الملل ونشست‌های تخصصی،داخلی و فروش کتاب، دیجیتال و کودک و نوجوان بخش‌های مهم نمایشگاه را تشکیل می‌دهند.

  تأکید این نمایشگاه بر فرهنگ و ادبیات اسپانیولی است و از همین رو هر ساله یکی از کشورهای جهان که حداقل بخشی از مردم آن به این زبان سخن می‌گویند به عنوان مهمان افتخاری انتخاب شده و مسئولان آن به معرفی ویژگی‌های فرهنگی و ادبی کشور خود می‌پردازند.

  در سی‌امین دوره این نمایشگاه بیست و سه کشور اسپانیایی حضور دارند و مهمان افتخاری آن کشورهای آمریکای لاتین هستند.

  نمایشگاه کتاب گوادالاخارا قطب عرضه کتاب‌های ناشران اسپانیایی زبان محسوب می‌شود و هر ساله 17 هزار ناشر، نویسنده، کتابدار و کتاب فروش از بیش از 40 کشور جهان در این نمایشگاه شرکت دارند و در حدود 600  هزار نفراز آن بازدید می‌کنند.

  به ادعای مسئولان نمایشگاه این نمایشگاه بعد از نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگترین نمایشگاه کتاب در جهان است به طوری که بیش از 3000 برنامه مختلف برای ناشران، بازدیدکنندگان و کتاب‌دوستان دارد. میزگردها، سمینارها،کنفرانس‌های مختلف برای ناشران و نویسندگان،جوایز ارزنده ادبی،ارائه برنامه‌های آکادمیک از سوی دانشگاه گوادالاخارا و جلسات کتابخوانی از جمله برنامه‌های این رویداد مهم فرهنگی است.

  همچنین به بخش کودک که از سال 1978 به این سو فعال شده 4000 متر مربع فضای نمایشگاهی اختصاص یافته است و کودکان و نوجوانان  می‌توانند در کارگاه‌های نقاشی و داستان نویسی شرکت کنند، اجراهای مختلفی را ببینند و در نشست‌های کتابخوانی حاضر شوند و یا به مطالعه بپردازند. 

  سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب گوادالاخارا از 26 نوامبر شروع به فعالیت کرده است و تا چهارم دسامبر به کار خود ادامه خواهد داد.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   دکه مطبوعات
   • ماهنامه
   • کیتکس
   • نفت
   • ماهنامه
   • ماهنامه
   • نمایشگاه سنگ
   • نمایشگاه ۲۶
   • نمایشگاه ۲۳
   • نمایشگاه ۲۲
   آخرین بروزرسانی ۵ ساعت پیش
   آرشیو
   آخرین اخبار